با ما همراه باشید

کار در اروپا

مهاجرت به کانادا از طریق استارت اپ

با ویزای استارت آپ (Start-up) کانادا به دنبال جذب کارآفرینانی است که پتانسیل راه اندازی شرکت های نوآور را داشته و می‌توانند ایجاد شغل نمایند. ویزای استارتاپ کانادا با هدف رقابتی تر بودن کانادا در حوزه جذب استارتاپ ها راه اندازی شده است.

اگر یک ایده خوب داشته باشید و بتوانید یکی از سازمان های معرفی شده توسط اداره مهاجرت را راضی به سرمایه گذاری در طرح خود کنید، ویزای استارتاپ به شما و خانواده شما تعلق خواهد گرفت که توسط آن ویزای اقامت دائم کانادا اعطا می شود.

همچنین می‌توانید مادامی که منتظر پاسخ پرونده اقامت دائم خود هستید، با مجوز کار ویزای استارت آپ به کانادا سفر کرده و به صورت موقت مشغول به کار شوید.

برنامه ویزای استارت آپ به مهاجران کارآفرین در حالی که به استقرار آنها در کانادا کمک می‌کند، ویزای اقامت دائم نیز اعطا می‌کند. برنامه ویزای استارت آپ کارآفرینان مهاجر را ترغیب می کند تا شرکت های خود را در کانادا گسترش دهند. متقاضیان موفق با سازمان های بخش خصوصی کانادا همکاری می‌کنند و می‌توانند در زمینه راه اندازی و بازگشایی شرکت خود در کانادا و بودجه مورد نیاز، راهنمایی و مشاوره دریافت نمایند.

کار در اروپا

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

دولتی آلمان لیستی از مشاغل مورد نیاز این کشور را اعلام کرده است که متخصصین در این زمینه ها شانس بالاتری برای یافتن کار در این کشور دارند.

این مشاغل شامل

دانشمندان و متخصصین فناوری اطلاعات و آی تی،

مهندسین در همه زمینه ها و

پزشکان و پرستاران است.

در قوانین قبلی برای دریافت اقامت کاری باید حتما در شغلی که منطبق با رشته تحصیلی شما بود مشغول به کار می شدید. اما در قوانین جدید می توان در حیطه های کاری مرتبط و مشابه با رشته تحصیلی خود نیز مشغول به کار شد.

ادامه مطلب

کار در اروپا

هزینه ویزای کار آلمان

برای بررسی درخواست شما جهت دریافت ویزای کار آلمان باید مبلغی را به سفارت این کشور پرداخت کنید. هزینه ویزای کار آلمان 75 یورو است که این مبلغ را باید در روز مصاحبه به همراه داشته باشید و در سفارت پرداخت کنید. این مبلغ تنها برای بررسی درخواست شما است و هزینه های جانبی دیگری نیز دارید. مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شوند که برای شما هزینه دارد. همچنین باید پیش از مراجعه به سفارت محلی را برای اقامت در آلمان اجاره کرده باشید یا اتاقی در یک هتل رزرو کرده باشید. علاوه بر این باید بیمه مسافرتی با پوشش 30 هزار یورو داشته باشید.

جدا از این هزینه های جانبی باید هزینه 6 ماه زندگی در آلمان را نیز در حساب بانکی خود داشته باشید. این مبلغ 5،118 است که باید در حساب بانکی خود در ایران داشته باشید و هنگام سفر به آلمان، در حساب بانکی که در این کشور باز می کنید قرار دهید.

ادامه مطلب

کار در اروپا

اقامت آلمان از طریق کار به همراه خانواده

ورود به بازار کاری این کشور برای متقاضی اصلی مهم می باشد اما ورود خانواده متقاضیان نیز امری بسیار مهم و اساسی می باشد. کشور آلمان طبق قوانین بین المللی و قوانین مهاجرتی شرایطی را فراهم کرده تا متقاضیان توانایی درخواست پیوست خانواده داشته باشند. افرادی که وارد بازار کاری این کشور می شوند می توانند بعد از دریافت کارت اقامت برای الحاق خانواده اقدام کنند. در صورتی که ویزای جستجوی کار آلمان را دریافت کنید در مهلت 6 ماهه برای کاریابی نمی توانید خانواده را با خود همراه کنید. اما پس از اخذ اقامت برای سایر اعضای خانواده نیز می توانید اقامت بگیرید. افرادی که درخواست الحاق خانواده دارند می توانند برای فرزند زیر 18 سال و همسر خود درخواست پیوست داشته باشند. افرادی که به عنوان همراه وارد این کشور می شوند می توانند به صورت رایگان تحصیل نمایند و از تمام خدمات شهروندی این کشور استفاده نمایند. اما نکته بسیار مهم این است که همسر شما توانایی درخواست ویزای کاری و اجازه کار تمام وقت در این کشور دارد.

ادامه مطلب

کار در اروپا

میزان حقوق در آلمان

متوسط دستمزد در آلمان در سال 2017 به میزان 3،770 یورو در ماه برای نیرو های کاری تمام وقت بوده است. اشخاص خود اشتغال، نیمه وقت و افرادی که درآمد بسیار کمتری از سطح مالیات دارند، در این آمار ثبت نشده است. حداقل حقوق در کشور آلمان اصولاً کمتر از 1،500 یورو در ماه می باشد که 18،000 یورو در سال است و درآمد مردان 21 درصد بیشتر از زنان است.

شغل درآمد به یورو شغل درآمد به یورو

پزشک متخصص 7.054 خلبان 6.927
دستیار پزشکان 5.677 وکلا 5.506
مهندس مکانیک 5.201 فیزیکدان 5.361
ریاضیدان 5.163 مهندس برق 5.160
مهندس کامپیوتر 4.583 مهندس عمران 4.394
مکانیک صنعتی 4.150 معلم بزرگسالان 4.123
مترجم 4.053 آتش نشان 4.053
پرستار 2.405 کارگر 2.859
آشپز 2.980 مربی 3.180
حسابدار 3.427 متخصص تبلیغات 3.882

 

ادامه مطلب

کار در اروپا

نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان برای ویزای کار

برای گرفتن وقت سفارت آلمان برای ویزای کار باید به وبسایت کارگزار سفارت آلمان در تهران مراجعه کنید و به صورت آنلاین ثبت نام کنید.

برای ثبت نام به اطلاعات هویتی، شماره پاسپورت و یک ایمیل نیاز دارید. اطلاعات هویتی را باید دقیقا بر اساس اطلاعات پاسپورت تکمیل کنید.

پس از ثبت نام اولیه ایمیلی به شما ارسال می شود که ثبت نام شما برای تعیین وقت را تایید می کند. وقت سفارت آلمان برای ویزای کار معمولا بعد از 1 تا 1.5 سال اعطا می شود.

زمان تعیین شده برای مصاحبه سفارت از طریق ایمیل به شما اطلاع داده می شود و شما باید زمان مصاحبه را طی 7 روز پس از دریافت ایمیل تایید کنید.

هنگام مراجعه به سفارت باید مدارک خود را که به زبان آلمانی ترجمه شده اند به همراه دو کپی از آن ها تحویل دهید.

ادامه مطلب

کار در اروپا

شرط سنی مهاجرت به آلمان از طریق کار

برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان، قانوناً محدودیت سنی در نظر گرفته نشده است و شرط سنی مهاجرت به آلمان از طریق کار وجود ندارد. اما بهترین سن برای اخذ ویزای کار یا جستجوی کار آلمان بین 26 تا 40 سال است.

زیرا در این بازه سنی فرد توانسته مدرک تحصیلی مناسبی کسب کند و تجربه کاری قابل قبولی به دست آورد. در سن پایین تر از 26 سال معمولا تجربه کاری کمتری وجود دارد یا مدرک تحصیلی در مقاطع بالا در اختیار متقاضی نیست و همین امر شانس یافتن کار را کاهش می دهد.

از سوی دیگر هر چه سن بالاتر رود کارفرمایان کمتر به استخدام متقاضی تمایل نشان می دهند. همچنین از سن بالای 45 سال افراد باید شغلی با حقوق حداقل 3،685 یورو بیابند تا بتوانند ویزای کار بگیرند. این حقوق از سطح متوسط در آلمان بالاتر است به همین دلیل کار جویان باید حتما رزومه خیلی خوبی داشته باشند تا بتوانند در سن بالای 45 سال ویزای کار دریافت کنند.

ادامه مطلب

کار در اروپا

دوره آوسبیلدونگ در آلمان

آوسبیلدونگ، دوره های فنی حرفه ای در کشور آلمان است که شما را برای ورود به بازار کار در حرفه های خاص آماده می کند. این دوره ها معمولا بین 18 تا 24 ماه طول می کشند و برای ورود سریع به بازار کار آلمان مناسب هستند.

برای این دوره ها شرایط سنی خاصی وجود ندارد و نباید بیش از 25 سال سن داشته باشید.

با توجه به کالجی که از آن پذیرش می گیرید، مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را باید ارائه دهید. در وبسایت کالج ها مدرک زبان مورد نیاز و سایر مدارک ذکر می شود. در دوره های آوسبیلدونگ با توجه به نیاز بازار کار آلمان، به صورت تخصصی برای یک حرفه خاص آموزش می بینید و همین امر شانس شما را برای یافتن کار بالا می برد. علاوه بر این بسیاری از کالج به شما برای یافتن کار کمک می کنند به همین دلیل شانس خوبی برای گرفتن اقامت کاری آلمان پس از پایان دوره دارید.

ادامه مطلب

کار در اروپا

شرایط اخذ ویزای جستجوی کار آلمان(جاب سیکر – Job Seeker)

ویزای جستجوی کار آلمان به متقاضیان کار در این کشور اجازه می دهد که به مدت 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشند و به جستجوی کار بپردازند.

در صورت اخذ این ویزا باید در مهلت داده شده، به کاریابی و مصاحبه با کارفرمایان بپردازید.

در صورتی که موفق به یافتن شغل مناسبی در آلمان شوید می توانید اقامت کاری این کشور را دریافت کنید، در غیر این صورت باید این کشور را ترک کنید.

برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان به حداقل 3 سال سابقه کار و مدرک زبان آلمانی B1 نیاز دارید.

مدرک تحصیلی مورد نیاز برای این ویزا لیسانس، کاردانی یا مدرک 2 ساله تحصیلات تخصصی است.

البته مدرک تحصیلی شما باید در کشور آلمان مورد تایید قرار گیرد.

همچنین باید نشان دهید که توانایی پرداخت هزینه های زندگی در آلمان را در آن مهلت 6 ماهه دارید.

در صورتی که سن شما بیشتر از 45 سال است باید در شغلی استخدام شوید که حداقل 3،685 یورو در ماه حقوق داشته باشد.

نکته مثبت دیگر در قوانین جدید ویزای جستجوی کار در آلمان این است که کار جویان می توانند با داشتن این ویزا در کشور آلمان به کار مشغول شوند. پیش تر در زمان جستجوی کار اجازه کار برای افراد وجود نداشت اما در حال حاضر متقاضیان می توانند تا 10 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. این امر می تواند نکته مثبتی برای یافتن کار باشید و افراد می توانند به صورت آزمایشی با کارفرمایان وارد کار شوند.

ادامه مطلب

کار در اروپا

شرایط ویزای کار آلمان از طریق پیشنهاد کار

شرایط ویزای کار آلمان از طریق پیشنهاد کار (جاب آفر – Job Offer)

در صورتی که بتوانید در مشاغل مورد نیاز آلمان، یک پیشنهاد کاری از کارفرمایی در این کشور دریافت کنید، امکان اخذ ویزای کار آلمان برای شما وجود دارد. پس از گرفتن جاب آفر می توانید به همراه مدارک مورد نیاز، با مراجعه به سفارت آلمان برای دریافت ویزا درخواست دهید. در قوانین جدید از سال 2021، شهروندان اتحادیه اروپا و آلمان نسبت به شما اولویت ندارند و نیازی به آگهی دادن برای شغل مورد نظر نیست. البته در صورتی که بالای 45 سال سن دارید باید حتما در شغلی استخدام شوید که حداقل 3،685 یورو در ماه برای شما در آمد دارد. از عوامل مهمی که برای یافتن کارفرما می تواند به شما کمک کند می توان به مدرک تحصیلی، تخصص بالا در حرفه، سابقه کار و تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی اشاره کرد.

ادامه مطلب

کار در اروپا

چگونه یک مهندس شبکه شویم؟

چگونه یک مهندس شبکه شویم؟

اگر می‌خواهید به یک مهندس شبکه حرفه‌ای و کاربلد تبدیل شوید، باید بر مبنای یک برنامه‌ریزی دقیق گام بردارید. به عنوان یک راهنمای کلی مراحل انجام این‌کار به شرح زیر است:

1. مدرک لیسانس خود را دریافت کنید

شرکت‌ها معمولاً به دنبال جذب متخصصانی هستند که مدرک لیسانس در رشته‌های علوم کامپیوتر، سیستم‌های اطلاعاتی یا مهندسی کامپیوتر دارند. بسته به موقعیت شغلی، برخی از سازمان‌ها به دنبال جذب افرادی هستند که مدرک کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) یا علوم رایانه دارند.

2. تجربه فنی در رشته‌های فناوری اطلاعات کسب کنید

مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد را باید به عنوان یک نقطه شروع در نظر بگیرید و در ادامه به فکر یادگیری مهارت‌های مرتبط با فناوری‌اطلاعات باشید. تسلط بر مهارت‌های مختلف IT کمک می‌کنند به یک مهندس شبکه واقعی تبدیل شوید. اگر آشنایی چندانی با مفاهیم فناوری‌اطلاعات و شبکه ندارید، پیشنهاد کنیم ابتدا روی موضوعات زیر تمرکز کنید:

مبانی مهندسی شبکه

 •  کلاینت‌ها و سرورها: چگونه برنامه‌های ایمیلی، وب‌سایت‌ها و صفحات وب از شبکه‌های ارتباطی برای تبادل اطلاعات استفاده می‌کنند. جمله‌ای که خواندید متشکل از 18 کلمه بود، اما برای تسلط بر این 18 کلمه باید منابع بسیار زیادی را مطالعه کنید تا بدانید یک ایمیل ساده یا یک صفحه وب از میان چه پروتکل‌ها، شبکه‌ها، گیت‌وی‌ها و…. عبور می‌کنند تا به مقصد برسند.
 •  آدرس‌های IP: کدهای شناسایی منحصر به‌فردی هستند که دستگاه‌های تحت شبکه برای ارسال داده‌ها و کنترل جریان داده‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند. در گام اول باید به سراغ یادگیری مفاهیم مرتبط با آدرس‌های آی‌پی و پروتکل IPV4 و در ادامه IPv6 بروید. البته گزینه دوم هنوز فراگیر نشده و دست‌کم در ایران چند سال زمان خواهد برد که پروتکل IPv6 به شکل فراگیر استفاده شود.
 •  هاب‌های شبکه، کابل‌ها، سوئیچ‌ها و سرورها: مولفه‌های فوق پیکره سخت‌افزاری شبکه‌ها را شکل می‌دهند. یکبار دیگر با چند اصطلاح به ظاهر ساده روبرو هستیم، اما تسلط بر هر یک از آن‌ها به زمان قابل توجهی نیاز دارد. باید اطلاعات کافی در مورد انواع کابل‌ها، ظرفیت‌ها و محدودیت‌های کابل‌ها داشته باشید که مطالعه دقیق این موارد زمان زیادی می‌طلبد، جدای از آن‌که نباید تنها به اطلاعات تئوری بسنده کنید. در گام بعد سوییچ‌ها هستند که دنیای خاص خود را دارند و باید بدانید چه سوییچی در چه شبکه‌ای مناسب است، سوییچ مدیریتی و غیر مدیریتی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، چگونه قابلیتی همچون Port monitoring را روی درگاه‌های سوییچ فعال کنید، چگونه شبکه‌های محلی مجازی را پیاده‌سازی کنید، در انتها سرورها قرار دارند که باید با ویژگی‌های فنی و سخت‌افزاری آن‌ها آشنا باشید و بدانید چه سروری با چه ابعادی برای قرارگیری در رک مناسب است و آیا سرور انتخابی می‌تواند به نیازهای تجاری یک سازمان پاسخ دهد.
 •  دیوارهای‌آتش و روترها: ابزارهایی هستند که جریان ترافیک شبکه را سازماندهی و کنترل می‌کنند. دیوارهای آتش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با رصد بسته‌های اطلاعاتی مانع از آن می‌شوند تا هکرهای خارج از سازمان یا کارمندان درون سازمانی به راحتی اطلاعاتی را به شبکه وارد یا از آن خارج کنند. روترها وظیفه هدایت هوشمندانه بسته‌ها را عهده‌دار هستند. برای تسلط بر مفاهیم مرتبط با دیوارهای آتش و روترها باید مطالعات زیادی انجام دهید و از نزدیک با قابلیت‌ها و کارکردهای این مولفه‌ها آشنا شوید. به‌طور مثال، چه تفاوتی میان دیوارهای آتش نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و دیوارهای آتش مجازی وجود دارد. دیوارهای آتش باید در چه مکانی از شبکه نصب شوند و چگونه باید همراه با سامانه‌های تشخیص نفوذ و پیشگیری از نفوذ در شبکه نصب شوند.

قبل از آن‌که تصمیم بگیرید شانس خود را برای کار در یک سازمان بزرگ محک بزنید، ابتدا به دنبال پیدا کردن شغلی در یک شرکت‌ کوچک باشید. البته برخی از افراد ترجیح می‌دهند در ابتدای راه به عنوان کارآموز در شرکتی مشغول به کار شوند. در هر دو حالت مهارت‌های فنی لازم در ارتباط با شبکه‌سازی را به‌دست می‌آورید و یاد خواهید گرفت که چگونه شبکه‌های کوچک را راه‌اندازی کرده یا شبکه‌های فعلی را گسترش داده و بزرگ‌تر کنید. یک چنین تجربیاتی تنها از طریق کار کردن در یک محیط کاری واقعی به‌دست می‌آید.
پس از آن‌که مهارت‌های اولیه در حوزه فناوری‌اطلاعات را به دست‌ آورید در مرحله بعد باید به سراغ موقعیت‌های جدی‌تر بروید، اما شتاب‌زده عمل نکنید و سعی کنید به سراغ فرصت‌های شغلی بروید که از عبارت junior network engineer یا network analyst در آن‌ها استفاده شده است. کار به عنوان یک مهندس شبکه جوان یا تحلیل‌گر شبکه اجازه می‌دهد سطح مهارت‌های فعلی خود را ارتقا دهید و گامی موثر در جهت تبدیل شدن به یک مهندس شبکه ارشد (Senior) بردارید. سطح مهارت‌های فنی باید به اندازه‌ای بهبود پیدا کنند تا بتوانید پروژه‌های مختلف شبکه‌سازی را بدون مشکل به سرانجام برسانید.

3. مسیر خود را مشخص کنید

برخی از افراد پس از کسب تجربه و مهارت‌های لازم در حوزه IT و مباحث مرتبط با شبکه تصمیم می‌گیرند یک موقعیت شغلی جدید در حوزه شبکه را انتخاب کنند. مشاغل و موقعیت‌های شغلی مرتبط با حوزه شبکه بسته به حوزه و صنعتی که قصد ورود به آن‌را دارید کاملا متفاوت است. به‌طور مثال، برخی از مهندسان شبکه تصمیم می‌گیرند در حوزه شبکه به سراغ مشاغلی به غیر از مهندسی شبکه بروند. از جمله این مشاغل به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • متخصص شبکه
 • سرپرست شبکه
 • تکنسین شبکه
 • تحلیل‌گر شبکه
 • مدیر شبکه
 • مهندس شبکه
 • معمار راه‌حل های شبکه

ادامه مطلب

مطالب پر بازدید