با ما همراه باشید

مهاجرت به فرانسه

اولین قدم برای مهاجرت شناخت کامل کشورهای مطرح در زمینه مهاجرت می باشد .

آگاهی از تمام جنبه های اقتصادی ، فرهنگی ، قوانین مهاجرت و … به شما در انتخاب کشور هدفتون کمک کرده و در نهایت با انتخابی آگاهانه مهاجرت شما بهترین نتیجه را در بر خوهد داشت .

اطلاعات کامل در ارتباط با کشور فرانسه را میتوانید در این بخش مطالعه نمائید …
“اقتصاد فرانسه “

در فرانسه تاکستان‌ها و توتستان‌ها باغ‌های مرکبات و زیتون و گلزارها نزدیک مارسی قرار دارند. عطرهای معروف فرانسه از همین گلزارها فراهم می‌آید. در جنوب غربی فرانسه رود گارون از سرزمینی می‌گذرد که به آن سرزمین ذرت و شراب می‌گویند.

در شمال این سرزمین منطقه‌ای است که گندم فراوان در آن به عمل می‌آید و آن را انبار غله فرانسه می‌نامند. در فلات جنوب فرانسه کشاورزان گوسفند و بز پرورش می‌دهند و پنیر معروف فرانسه در همین فلات تهیه می‌شود.

بسیاری از کشاورزان فرانسه چهارپایان اهلی دارند شهرهای فرانسه نیز مانند مناطق کشاورزی آن فعالیت‌های اقتصادی گوناگون دارند شهر لیون مرکز تهیه پارچه‌های ابریشمی است.

بوردو بندر شراب و نیس گردشگاهی بسیار معروف است معادن آهن فرانسه در شمال شرق آن کشور است و نزدیک آن محل کارخانه‌های فولادسازی بسیاری تأسیس شده‌است.

صنایع

از جمله مهم‌ترین صنایع کشور می‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد خوراکی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و نظامی اشاره نمود.

گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، پنیر، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند.

قطار تندرو TGV
معادن

مهم‌ترین معادن کشور آهن، بوکسیت، پتاس، زغال سنگ، نیکل، نمک، نفت، گازطبیعی، سولفور، ماده اولیه ساختمانی، سرب و روی، فسفات، پیریت و اورانیوم می‌باشد. ذخایر زیرزمینی نفت فرانسه نیز به ۵۰ میلیون بشکه می‌رسد.

ترابری همگانی

در کشور فرانسه بالغ بر ۸۴۰ هزار کیلومتر راه آسفالته و بزرگراه وجود دارد. طول راه‌آهن مورد استفاده نیز بیش از ۵۵۵، ۴۲ کیلومتر بوده و ارتباطات هوایی بین‌المللی این کشور توسط شرکت‌های هواپیمایی ایرفرانس، (UTA) و پروازهای داخلی توسط ایر- اینتر صورت می‌پذیرد. سالانه بیش از ۸۴۰/۲۶ هزار گردشگر از این کشور دیدن می‌کنند.

پاریس در قدیم .
گردشگری

فرانسه در سال ۲۰۱۳ با ۸۴٫۷ میلیون گردشگر خارجی محبوب‌ترین مقصد گردشگری جهان و سومین کشور پر درآمد گردشگری نام گرفت.

در سال ۲۰۰۶، ۷۹٫۱ میلیون تَن گردشگر به فرانسه سفر کرده‌اند که این تعداد بیشترین در میان کشورهای جهان بوده‌است. درآمد فرانسه از این شمار گردشگر برابر ۴۶٫۳ میلیارد دلار بوده‌است.

با ۷۰ میلیون گردشگر در سال ۱۹۹۸ نیز، فرانسه اولین کشور توریستی جهان، بالاتر از اسپانیا، آمریکا، ایتالیا، انگلستان، چین و مکزیک قرار گرفته‌بود.

زیباترین روستاهای فرانسه

زیباترین روستاهای فرانسه (به فرانسوی: Les Plus Beaux Villages de France) یک انجمن جداگانه ایجاد شده در سال ۱۹۸۲ است که با هدف تشویق روستاهای کوچک و زیبا برای بهبود جاذبه‌های گردشگری تشکیل شده‌است. تا سال ۲۰۱۵ شمار ۱۵۵ روستا این برچسب را داشته و جز این طرح شده‌اند.

“فرانسه از دید سیاسی”
حکومت

فرانسه دارای یک حکومت متمرکز نیمه‌ریاستی است. قانون اساسی کنونی این کشور برپایه همه‌پرسی در ۲۸ سپتامبر ۱۹۵۸ تأیید و اجرایی شد که تأکید بسیاری بر توانبخشی رابطه شاخه اجرایی (دولت) با شاخه قانون‌گذاری (مجلس) دارد.

شاخه اجرایی خود شامل دو بخش می‌شود، بخش نخست ریاست جمهوری است که هر پنج سال با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود و ریاست شاخه اجرایی را بر عهده می‌گیرد.

مجلس فرانسه نیز از دو بخش تشکیل شده، یکی شورای ملی و دیگری سنا. شورای ملی شامل نمایندگان محلی می‌شود که با رای مستقیم مردم برای دوره‌های پنج ساله انتخاب می‌گردند.

قانون

حقوق در فرانسه شامل دو شاخه حقوق عمومی و حقوق خصوصی می‌شود. حقوق خصوصی شامل حقوق مدنی و احکام جزایی بوده، در حالی که حقوق عمومی دربارهٔ احکام اداری و قانون اساسی است.

به‌طور کلی، قانون فرانسه شامل سه جزء اصلی می‌شود که عبارتند از حقوق مدنی، حقوق جزا (مجرمین) و اداری. احکام جزایی متمرکز بر آینده است. حقوق اداری هم که در بسیاری از کشورها جزئی از حقوق مدنی شمرده می‌شود، در فرانسه شاخه‌ای کاملاً جداگانه است.

فرانسه از کشورهای سکولار بوده و از احکام وابسته به دین استفاده نمی‌کند.

سیاست خارجی

فرانسه یکی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت این سازمان می‌باشد که حق وتو دارد. فرانسه همچنین از اعضای سایر گروه‌های بین‌المللی همچون گروه هشت، گروه بیست، ناتو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان تجارت جهانی است.

بسیاری از نهادهای بین‌المللی همچون سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، یونسکو، پلیس بین‌الملل، ادارهٔ بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها و فرانسه‌زبانی مقر اصلی خود را در خاک فرانسه ایجاد نموده‌اند.

فرانسه از دیدگاه اقتصادی و نظامی کشورهایی که سال‌ها پیش، تحت استعمارش بودند، مانند چاد و ساحل عاج را پشتیبانی کرده و حتی برای برقراری صلح در این کشورها، نیروهای نظامی خویش را روانه این کشورها می‌کند. در آخرین کمک نظامی، فرانسه برای کمک به ارتش مالی، نیروهای نظامی خود را برای کمک به این کشور فرستاده‌است.

نظامی

نیروهای مسلح فرانسه (یا به فرانسوی: Armées françaises) نیروهای نظامی این کشور هستند که زیر فرماندهی رئیس‌جمهور قرار دارند. این نیروها شامل سه دسته اصلی نیروی زمینی، نیروی دریایی و نیروی هوایی می‌شوند. همچنین ژاندارمری فرانسه نیز از نهادهای نظامی این کشور است. همه یگان‌های نظامی این کشور زیر دید وزارت دفاع هستند درحالی که ژاندارمری زیر دید وزارت کشور فرانسه کار می‌کند.

ژاندارمری با کمک پلیس ملی وظیفه تأمین امنیت داخل کشور (روستایی و شهری) را بر عهده دارند.

فرانسه از اعضای شورای امنیت سازمان ملل است که به شکل رسمی، از دارندگان سلاح‌های هسته‌ای می‌باشد. فرانسه پیمان ان‌پی‌تی را پذیرفته‌است.

“برترین شهرهای فرانسه “

شهرهای اصلی

نقشه جغرافیای سیاسی فرانسه همراه با ۲۲ ناحیه و ۹۶ شهرستان
“مهاجرت به فرانسه “

جمهوری فرانسه کشوری است در اروپای غربی. پایتخت آن فرانسه و زبان رسمی آن فرانسوی است. جمعیت کشور فرانسه حدود ۶۵ میلیون نفر است. فرانسه از اعضای موسس اتحادیه اروپا است واحد پولی آن یورو است. فرانسه کشوری سکولار است که در آن دین از سیاست جدا است.

۱. اخذ تابعیت از طریق ازدواج در کشور فرانسه

چنانچه یک نفر با شخص فرانسوی ازدواج کند می تواند با طی مراحل از پیش تعیین شده ای جهت اخذ تابعیت اقدام کند. اما صرف ازدواج با مرد یا زن فرانسوی قطعا منتهی به اخذ تابعیت نمی شود. در کشور فرانسه ازدواج با شخص فرانسوی نیازمند در خواست برای اخذ تابعیت می باشد و تا شما درخواست و پرونده را ارائه نکنید تابعیت به شما ارائه نمی گردد.

۲. مهاجرت کاری به فرانسه

درخواست ویزای کار از کشور فرانسه امکان پذیر نیست و به چنین متقاضیانی ویزای کاری تعلق نمی گیرد. به عبارتی دیگر ویزای کاری به نیروی مهاجر خارجی اعطا نمی شود. اما زمانی که افراد تحت ویزای دانشجویی وارد می شوند در کنار تحصیل اجازه ی اشتغال دارند و می توانند از آن استفاده کرده و نیمه وقت کار کنند.

لازم به یادآوری است که در حال حاضر کشور فرانسه ویزایی به نام سرمایه گذاری و کارت اقامت سبز (گرین کارت)‌ ندارد.

۳. تحصیل در فرانسه

فرانسه از جمله کشورهایی است که تحصیل در آنها به صورت رایگان می باشد. زبان تدریس فرانسوی است اما بعضی از دانشگاه ها به عنوان مثال دانشگاه تولوز به زبان انگلیسی هم تدریس می کنند. متقاضیان تحصیل در فرانسه باید به زبان فرانسوی مسلط باشند و امتحان TCF و یا DELF را گذرانده باشند.

توصیه می شود درخواست تحصیل به مقاطع فوق لیسانس و دکترا داده شود چرا که تجربه نشان داده که درخواست ویزا برای مقطع لیسانس با دشواری همراه است. فوق لیسانس معمولا دوره ای یک ساله است .

فوق لیسانس دو ساله هم وجود دارد که سال دوم معمولا آمادمی برای مقطع دکترا است. مقطع دکترا خود به تنهایی سه سال طول می کشد.

نکته قابل توجه در این مورد این است که اگر شخصی هفت سال متوالی در فرانسه حضور داشته باشد چه از طریق کار و چه از طریق تحصیل می تواند اقامت دایم را اخذ نماید.

همچنین حین تحصیل به شما اجازه ی کار هم داده می شود و می توانید در صورت تمایل در هفته ۲۰ ساعت کار کنید. اگر کارفرمای شما حاضر شود شما را بیمه کند، اقدام جهت دریافت ویزای دایم برای شما بسیار راحتتر خواهد بود.

قبل از درخواست ویزا، این اطمینان را حاصل کنید که فرانسه دانشگاهی که در افغانستان در آن تحصیل کردید را از لحاظ علمی به رسمیت می شناسد. به عنوان نمونه بسیاری از دانشگاه های خصوصی افغانستان در نظر کشور فرانسه و سیستم تحصیلات عالی آن از اعتبار کافی علمی برخوردار نیست.

لازم به یادآوری است که همراهان دانشجو نمی توانند درخواست ویزای همراه بدهند لذا دانشجویانی که متاهل هستند نمی توانند خانواده ی خود را تحت این ویزا با خود به کشور فرانسه بیاورند.