با ما همراه باشید

مهاجرت به المان

اولین قدم برای مهاجرت شناخت کامل کشورهای مطرح در زمینه مهاجرت می باشد .

آگاهی از تمام جنبه های اقتصادی ، فرهنگی ، قوانین مهاجرت و … به شما در انتخاب کشور هدفتون کمک کرده و در نهایت با انتخابی آگاهانه مهاجرت شما بهترین نتیجه را در بر خوهد داشت .

اطلاعات کامل در ارتباط با کشور آلمان را میتوانید در این بخش مطالعه نمائید …
 “اقتصاد آلمان”

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و جایگاه چهارم تولید ناخالص داخلی (نرخ تبدیل ارز) و پنجمین تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) را در جهان دارد.

آلمان از بنیانگذاران اتحادیهٔ اروپا و حوزه یورو است.

جایگاه اقتصادی این کشور در جهان بعد از انقلاب صنعتی و همزمان با تشکیل آن مطرح شد و تا به امروز از آن به عنوان یک کشور پیشرو و نوآور و همچنین سرمایه‌گذار در پروژه‌های تحقیقاتی اسم برده می‌شود.

اقتصاد آلمان، از سیستم اقتصاد اجتماعی بازار پیروی می‌کند. در سال ۲۰۱۴ این کشور رکورد بیشترین مازاد تجاری دنیا را به ارزش ۲۸۵ میلیارد دلار ثبت کرد. آلمان همچنین در سال ۲۰۱۴ با صادراتی معادل ۱٫۱۳ تریلیون یورو (۱٫۲۸ تریلیون دلار) سومین صادرکنندهٔ بزرگ در دنیا از لحاظ کالا و خدمات بوده‌است.

۷۰٪ تولید ناخالص داخلی آلمان به بخش خدمات،

۲۹٫۱٪ درصد به صنعت و

۰٫۹٪ به کشاورزی اختصاص دارد.

صادرات این کشور ۴۱٪ از تولید ملی را شامل می‌شوند.

ده محصول اول صادراتی آلمان عبارتند از:

خودرو، ماشین‌آلات، محصولات شیمیایی، محصولات الکترونیک، تجهیزات الکتریکی، مواد دارویی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات، محصولات خوراکی و پلاستیک.

۵۰٪ انرژی آلمان از سوزاندن زغال‌سنگ یا سوخت‌های فسیلی بدست می‌آید. انرژی هسته‌ای، گاز، انرژی باد، سوخت‌های بیو، انرژی خورشیدی و نیروگاه‌های آبی در مرتبه‌های بعدی قرار دارند.

۹۹٪ شرکت‌های آلمانی، شرکت‌های با اندازهٔ کوچک و متوسط هستند که عمدتاً بصورت خانوادگی اداره می‌شوند. در میان ۵۰۰ ابرشرکت بزرگ دنیا از لحاظ درآمد، دفتر مرکزی ۵۳ شرکت در آلمان قرار دارد که از میان آن‌ها می‌توان از فولکس‌واگن، آلیانتس، دایملر، بی‌ام‌و، زیمنس، BASF، میونیک ره، ا.آن، بایر و ار.وه. ئه نام برد.

آلمان همچنین میزبان بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های دنیاست و دو سوم نمایشگاه‌های معتبر دنیا در این کشور برگزار می‌شوند.

بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های سالانه و کنگره‌های اقتصادی در این کشور در شهرهایی همانند هانوفر، مونیخ، فرانکفورت و برلین برگزار می‌شوند.

آلمان تنها کشور در بین پنج صادرکننده بزرگ اسلحه در دنیاست که عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل نیست.

اکثر افراد شاغل (۷۳٫۵۳ درصد) در بخش خدمات در آلمان به کار گرفته شده‌اند از جمله در حمل و نقل، هتل‌ها و رستوران‌ها، خدمات اجتماعی و بهداشت و درمان، مسکن و بخش مالی. بخش تولید ۲۴٫۴ درصد از نیروی کار را در خود دارد که در حوزه‌هایی نظیر شیلات، کشاورزی و جنگلداری مشغول هستند.

نرخ بیکاری در این کشور در فوریه ۲۰۱۴ برابر ۵٫۱ درصد بوده‌است.

سازماندهی دولتی بر پایهٔ قانون اساسی است. در رأس دولت رئیس‌جمهور قرار دارد که نقش وی نمادین است. رئیس حکومت صدراعظم است. وی تعیین‌کنندهٔ سیاست حکومتی است.

اعلامیه جهانی حقوق بشر رکن جدایی‌ناپذیر قانون اساسی آلمان است. ماده ۲۰ قانون اساسی نظام سیاسی، آلمان را با مشخصه‌های دموکراتیک بودن، اجتماعی بودن، مبتنی بر قانون بودن و فدرال بودن معرفی می‌کند. قانون اساسی آلمان با باور به سکولاریسم، هرگونه دخالت نهادهای مذهبی در حکومت را منع می‌کند.

صدر اعظم و وزیران

بوندس‌تاگ صدراعظم را برمی‌گزیند. وی را پیش از انتخابات مجلس فقط می‌توان با «رأی عدم اعتماد سازنده» برانداخت. منظور از سازنده این است که مجلس باید جانشینی برای او داشته باشد و تا زمانی که مشخص نباشد چه کسی به جای او می‌نشیند، نمی‌توان او را برکنار کرد. حکومت یا به اصطلاحی دیگر کابینه تشکیل شده‌است از صدر اعظم و وزیران.

صدراعظم لزوماً عضو مجلس است، وزیران معمولاً از دل مجلس در می‌آیند، اما حتماً لازم نیست چنین باشد. صدراعظم در عمل قدرتمندترین مقام سیاسی است اما مقام تشریفاتی آن پس از رئیس‌جمهور و رئیس بوندس‌تاگ قرار دارد.

رئیس‌جمهور

رئیس‌جمهور توسط همایش اتحادیه (Bundesversammlung)، که آن را به فارسی اجلاس فدرال نیز گفته‌اند، انتخاب می‌شود. همایش اتحادیه تشکیل شده‌است از کل نمایندگان بوندستاگ بعلاوهٔ به تعداد همینان، نمایندگان برگزیدگان مجلس‌های ایالتی. این برگزیدگان لزوماً عضو مجلس ایالتی یا سیاست‌مدار رسمی نیستند، ممکن است مثلاً از چهره‌های فرهنگی و هنری باشند.

قوهٔ قضاییه

دادرسی به قصد رعایت حق نیرویی می‌طلبد که در قوهٔ قضاییه جمع است. بیان حق بر عهدهٔ قاضی است و امر قاضیان را قوهٔ قضاییه سامان می‌دهد. قضاوت یا تخصصی است یا عمومی در حد قانون اساسی. شاخه‌های تخصصی قضاوت در دادگاه کار، دادگاه امور اداری، دادگاه امور اجتماعی و دادگاه امور مالی تجسم می‌یابند.

قضاوت در عمومی‌ترین سطحش از نظر بررسی همخوانی تصمیمی، رأیی یا قانونی با قانون اساسی اتحادیه، بر عهدهٔ دادگاه فدرال قانون اساسی است که مرکز آن در کارلسروهه‌است. در کارلسروهه قاضیان تک تک قوانین مجلس را بررسی نمی‌کنند.

“فرهنگ آلمان”

فرهنگ آلمانی دیر زمانی پیش از ظهور آلمان به عنوان یک حکومت ملی آغاز شد و در سرتاسر جهان آلمانی زبان گسترش یافت. فرهنگ در آلمان، از ریش‌هایش، توسط جریان‌های مردمی و عقیدتی در اروپا چه مذهبی و چه سکولار، شکل داده شده است. از نظر تاریخی، آلمان Das Land der Dichter und Denker (سرزمین شعرا و متفکرین) خوانده شده است.

حکومت‌های فدرال مسئول نهادهای فرهنگیند. ۲۴۰ تئاتر بهرمند از یارانه، صدها ارکستر سمفونی، هزاران موزه و بیش از ۲۵،۰۰۰ موزه در آلمان پراکنده‌اند. بسیاری از این فرصت‌های فرهنگی استفاده می‌کنند، سالانه ۹۱ میلیون بازدید از موزه‌های آلمان صورت می‌گیرد؛ سالانه ۲۰ میلیون نفر به تئاتر و اپرا می‌روند؛ ۲٫۶ میلیون سالی به ارکسترهای سمفونی گوش می‌دهند. آلمان دارای ۳۳ اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

زبان رسمی و اصلی آلمان آلمانیست. این زبان یکی از ۲۳ زبان رسمی در اتحادیهٔ اروپا ودر کنار فرانسوی و انگلیسی یکی از سه زبان کاری کمیسیون اروپاست. زبان‌های به رسمیت شناخته شدهٔ اقلیت، عبارتند از دانمارکی، سوربی و فریسی. اینها رسماً مورد حفاظت ECRML قرار دارند. زبان‌هایی که بیش از همه توسط مهاجرین مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از ترکی، کردی، لهستانی، زبان‌های بالکان و روسی.

“برترین شهرهای آلمان”

فهرست ایالت‌های آلمان بر اساس تولید ناخالص داخلی GDP (به میلیارد)
ایالت‌ها رتبه GDP (یورو) GDP (دلار آمریکا) درصد از
کل GDP
 آلمان   ۲٬۷۳۷٫۶۰۰ ۳٬۶۳۵٫۷۰۷ ۱۰۰
 نوردراین-وستفالن ۱ ۵۹۹٫۷۵۰ ۷۹۶٫۵۲۸ ۲۱٫۹۱
 بایرن ۲ ۴۸۷٫۹۹۰ ۶۴۸٫۱۰۰ ۱۷٫۸۳
 بادن-وورتمبرگ ۳ ۴۰۷٫۲۴۰ ۵۴۰٫۸۵۵ ۱۴٫۸۸
 نیدرزاکسن ۴ ۲۳۸٫۹۸۰ ۳۱۷٫۳۸۹ ۸٫۷۳
 هسن ۵ ۲۳۵٫۶۸۰ ۳۱۳٫۰۰۷ ۸٫۶۱
 راینلاند-فالتز ۶ ۱۲۱٫۵۸۰ ۱۶۱٫۴۷۰ ۴٫۴۴
 برلین ۷ ۱۰۹٫۱۹۰ ۱۴۵٫۰۱۵ ۳٫۹۹
 زاکسن ۸ ۹۹٫۸۹۰ ۱۳۲٫۶۶۴ ۳٫۶۵
 هامبورگ ۹ ۹۷٫۷۳۰ ۱۲۹٫۷۹۵ ۳٫۵۷
 اشلسویگ-هولشتاین ۱۰ ۷۸٫۷۰۰ ۱۰۴٫۵۲۱ ۲٫۸۷
 براندنبورگ ۱۱ ۵۹٫۱۳۰ ۷۸٫۵۳۱ ۲٫۱۶
 تورینگن ۱۲ ۵۱٫۰۳۰ ۶۷٫۷۷۳ ۱٫۸۶
 زاکسن-آنهالت ۱۳ ۵۳٫۰۰۰ ۷۰٫۳۸۹ ۱٫۹۴
 مکلنبورگ-فورپومرن ۱۴ ۳۷٫۰۶۰ ۴۹٫۲۱۹ ۱٫۳۵
 سارالند ۱۵ ۳۲٫۰۶۰ ۴۲٫۵۷۹ ۱٫۱۷
 برمن (ایالت) ۱۶ ۲۸٫۵۸۰ ۳۷٫۹۵۷ ۱٫۰۴
“مهاجرت به آلمان”

المان از جمله کشورهایی می‌باشد که جمعیت بزرگی از ایرانیان را بطور خاص به عنوان پناهنده پذیرفته‌است.

آلمان به دلیل سابقه مبارزات سیاسی ایرانیان در این کشور، تسهیلات و امکاناتی را برای حمایت از پناهجویان ایرانی و ادامه مبارزه آنان در خارج از کشور خودشان ارائه می‌کرده و به همین خاطر همیشه مقصد مناسبی برای بخش بزرگی از ایرانیان پناهنده، به خصوص پناهجویان سیاسی ایرانی بوده‌است.

حقوق پناهندگی در آلمان

تا زمان قبول پناهندگی پناهندگان باید در کمپ‌های پناهجویی زندگی نمایند. پناهندگان در آلمان تا وقتی وضعیت حقوقی متقاضی پناهندگی مشخص نشده‌است برخوردار از هیچ نوع حقوق حتی اجازه کار در آلمان نیز برخوردار نخواهد بود.

بر اساس کنوانسیون پناهندگی، پناهندگان از امتیاز داشتن جای خواب، حق داشتن خوراک مکفی و پاس سفید برخوردار می‌باشند. پاس سفید به مدرکی گفته می‌شود که بر اساس آن شخص پناهنده اجازه سفر به سایر کشورها را خواهد داشت اما حق ندارد به کشور خود مسافرت کند.

آلمان نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا بیشتر پناهنده پذیر است. عمده پناهندگان از کشورهای ایران، سوریه، عراق، ترکیه و افغانستان می‌باشند.

جایگاه تحصیلی و اجتماعی پناهندگان ایرانی

بنا به گزارش تحقیقی اداره مهاجرت و پناهجویی آلمان در اردیبهشت ۱۳۹۵، پناهندگان ایرانی و سوری بیشتر از حد میانگین از تحصیلات دبیرستانی و دانشگاهی برخوردار هستند. به عبارت دیگر حدود ۷۸ درصد پناهجویان بالغ ایرانی دارای دیپلم دبیرستان یا تحصیلات دانشگاهی می‌باشند. از میان پناهجویان ایرانی ۵/ ۴۲ درصد دیپلم دبیرستان دارند و ۲۲/ ۳۵ درصد پناهجویان دیگر ایرانی نیز تحصیلات دانشگاهی دارند.

پناهندگان افغانی و ایرانی اقشاری با درآمد متوسط یا بالا در این کشور می‌باشند. ایرانیان در واقع نخبگان ایرانی هستند که وادار به مهاجرت شده‌اند.